Teknoloji

Big Data (Büyük Veri) Nedir ?

Reklam

Big Data (Büyük veri), sürekli artan oranlarda büyüyen geniş ve çeşitli bilgi kümelerini ifade eder. Bilgi hacminin, oluşma ve toplanma hızını kapsayan veri noktalarının çeşitliliğini kapsamlı bir şekilde içerir. Büyük veri genellikle birden çok kaynaktan farklı formatlar halinde gelir.

Büyük veri, internet bağlantılı cihazlardan üretilen, yapılandırılmamış, yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmış verilerin hızlı bir şekilde genişletilmesidir.

Büyük veri analitiği hizmetlerinden edinilen bilgiler pazarlamacıların kampanyaları daha stratejik hedeflemelerine, sağlık uzmanlarının salgınları fark etmelerine ve çevrecilerin gelecekteki sürdürülebilirliği anlamalarına yardımcı olacak bir sistem olarak baz tanımlanmaktadır.

Özellikle günümüzde geniş çeşitlilikte ve miktarda veriyle başa çıkmak zor bir kavram olabilir. Big Data kavramının daha iyi anlaşılması için uzmanlar bunu 3 basit bölüme ayırdılar. Bu üç bölüm, 3V (Variety, Velocity, Volume) olarak tanımlanmıştır.

  1. Variety (Çeşitlilik) : Her veri formu bir bulutta nasıl sınıflandırıldığına ve depolandığına göre kendine has bir benzersizliğe sahiptir. Biçimi benzersiz yapan şey, çeşitliliktir.
  2. Velocity (Hız) : Verilerin her geçen gün artan hız akışını ve bununla beraber gelen üretim ve analitik çözümlerini ifade eder.
  3. Volume (Hacim) : Terabayttan başlayıp petabaytlara kadar var olan veri aralıkları olarak geçmektedir.

Kullanım Alanları Nelerdir ?

Şirketlere sunulan veri miktarı hızla artıyor. Hacim, değişkenlik ve verilerin doğruluğundaki artışla birlikte, ortak analiz teknikleri görünen resmin dışında kalmaktadır. Büyük Verinin aktif olduğu nokta tam da burasıdır. Büyük Veri analitiği, bu büyük miktardaki verilerin analizine yardımcı olarak tespit edilemeyen istatistikleri ortaya çıkarmaktadır.

  1. Lokasyon Takibi

Lojistik şirketleri, siparişleri bir süredir takip etmek ve raporlamak için lokasyon takibini kullanıyor. Büyük Veri, hareket halindeki malın durumunu takip etmek ve öğrenmeyi artık mümkün kılıyor.

  1. Tıp

Büyük verilerle, hastaneler sağladıkları hasta bakımı düzeyi arttırılabiliyor. Yoğun bakım hastalarına doğrudan gözetim gerekmeden 7/24 gözlem imkanı bulunuyor. Ayrıca, hastaların geçmiş kayıtlarını ve onlara verilen ilaçları analiz ederek ilaçların etkinliği de kontrol altında tutmak mümkün.

  1. Dolandırıcılık ve Hırsızlık Önleme
İlginizi Çekebilir:  Facebook'un Kripto Parası Libra Nedir ?

Bankacılık ve finans sektörü, siber suçlar, kart dolandırıcılığı, denetim yollarının arşivlenmesi vb. gibi durumları öngörmek ve engellemek için Big Data (Büyük Veri) kullanılıyor.

Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC), olası yasadışı işlemler ve şüpheli faaliyetler için finansal piyasaları izlemek için büyük veriyi kullanıyor. SEC, finansal piyasalardaki olası dolandırıcılıkları belirlemek için ağ analitiği ve doğal dil işlemcileri kullanıyor.

  1. Reklamcılık

Reklam verenler, Büyük Verideki en büyük oyunculardan biridir. Facebook, Google, Twitter gibi büyük firmalar, kullanıcı davranışlarını ve işlemlerini takip edebiliyor. Bu internet devleri, reklam verenlere insanlar için hedeflenmiş kampanyalar yayınlayabilmeleri için çok fazla veri sağlıyor.

  1. Eğlence ve Medya

Big Data (Büyük Veri), eğlence ve medya alanında doğru zamanda doğru içeriğe sahip insanları hedeflemeye odaklanıyor. İnternet geçmişinize ve çevrimiçi davranışlarınıza dayanarak size farklı öneriler sunabiliyor. Bu teknik işlemler Netflix ve YouTube tarafından etkileşimi artırmak ve daha fazla gelir elde etmek için kullanıyor.

Daha fazla içeriğe ulaşmak için hemen ziyaret edin >> https://itakademi.net/teknoloji/
Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu