Programlama

Go (Golang) Programlama Dili Nedir ?

Reklam

Go (Golang); basit, güvenilir ve verimli bir yazılım oluşturmayı amaçlamış olan ve bunu kolaylaştıran açık kaynaklı bir programlama dilidir. Dil, C dili, Unix ve UTF-8’i yaratan aynı kişiler tarafından geliştirilmiştir. Bu nedenle otomatik olarak bir programlama dili için mükemmel bir seçimdir.

Go, çok yalın ve kullanıcı dostu bir sözdizimine sahiptir. Go Robert Griesemer, Rob Pike ve Ken Thompson, Go dilini modern bir dil olarak tasarlamıştır:

  • Çoklu çekirdek kullanır,
  • Eş zamanlılığı kolayca uygular,
  • Dağınık ortamlarda kolayca çalışır.
  • Programcının programları kolayca yazmasına izin verir.

Go (Golang) Dili İle Neler Yapılabilir ?

Google’a göre, Go, sistem programlaması için mevcut dillerin yetersizliği ve ortamlarla ilgili oluşan problemlerden dolayı geliştirildi. Programlama çok zor oldu ve dil seçimi kısmen suçlandı. Birinin verimli derlemeyi, verimli uygulamayı ya da programlama kolaylığını seçmesi gerekiyordu. Üçü de aynı ana dilde mevcut değildi.

Go, yorumlanmış ve dinamik olarak yazılmış bir dilin programlama kolaylığını, statik olarak yazılmış, derlenmiş bir dilin verimliliği ve güvenliği ile birleştirme çabasındadır.

İlginizi Çekebilir:  React Native Nedir ?

Ayrıca ağ bağlantılı ve çok çekirdekli bilgi işlem desteği ile modern olmayı hedeflemektedir. Go ile iş gücünün yani çalışma verimliliğinin artması için hızlı olması hedeflenmiştir. Tek bir bilgisayarda büyük bir çalıştırılabilir dosya oluşturmak en fazla birkaç saniye sürmektedir. Bu işlemleri karşılamak için çeşitli dil konularını ele almak gerekmektedir.

Todd Mcleod’un görüşüne göre, Go bugün öğrenmeniz gereken en iyi programlama dilidir. Profesör Mcleod 1982’de BASIC ile çalışmaya başladı ve birçok dilde çalıştı. Go’yu şimdiye kadar kullandığı en iyi dil olarak gördüğünü ifade etmektedir.

Go bugün Amerika’da en çok kullanılan programlama dilidir. Tüm yazılımlarınızı ve uygulamalarınızı gerçekten hayata geçirmeye başlamak için kaynaklar ve kod örnekleri ile bu uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Programlama dilini öğrenirken keşfedebileceğiniz noktalar;

  • Bilgisayarlar nasıl çalışır?
  • Programlamanın temelleri
  • Programlama için modern en iyi yöntemler
  • Neden Go programlama dili bugün öğrenebileceğiniz en iyi programlama dili?

Go (Golang), ortam değişkenlerini anlama, bir komut satırı arayüzü (CLI) terminali kullanma, SHA-1 sağlama toplamlarını anlama, GitHub ile çalışma ve Webstorm veya Atom.io gibi entegre bir geliştirme ortamıyla (IDE) üretkenliğinizi artırma gibi değerli programlama becerilerini kullanma imkanı sunmaktadır.

Reklam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu