Teknoloji

Facebook’un Kripto Parası Libra Nedir ?

Reklam

Facebook, 2020’de kullanıma açılacak ve platformun tüm dünyadaki milyarlarca kullanıcısına çevrimiçi finansal işlemler yapmalarını sağlayacak ‘‘Libra’’ adında bir dijital para birimini duyurdu.

Blockchain teknolojisini kullanan Libra, bankacılık alanını değiştirmekle tehdit ediyor ve Facebook, düzenleme ve siber güvenlik önlemleri için artan çağrılarla karşı karşıya kaldığı için bu konuyu ele aldı.

Libra Nedir ?

Facebook, Libra’yı “küresel para birimi ve finansal altyapı” olarak tanımlıyor. Başka bir deyişle, Facebook tarafından oluşturulan ve blok zincirinin yeni bir sürümü olan Bitcoin ve diğer kripto para birimleri tarafından kullanılan şifreli teknoloji olan dijital bir varlıktır.

Neden Libra Adı Tercih Edildi?

Libra adı temel Roma ağırlık ölçüsünden gelir. Pound’un kısaltması lb Libra’dan türetilmiştir ve £ sembolü aslında Libra’daki süslü L’den gelir.

Facebook Neden Bir Şifreleme Para Birimi Başlatıyor?

Facebook, dünya çapında bir banka hesabına erişimi olmayan 1,7 milyar insana ulaşmak istediğini iddia ediyor.

Şirketin, özellikle birçok düzenleyicinin Facebook’u parçalamak istediği bir zamanda, düzenleyici engellerle ve siber güvenlik endişeleriyle karşılaşması muhtemeldir, ancak lansman öncesinde herhangi bir özel mevzuat çıkarılmadı.

Facebook’un yeni finansal genişlemesine dair söylentiler arasında, ABD Senatosu üyeleri Mayıs ayında CEO Mark Zuckerberg’e yazdı ve gizlilik kaygılarıyla ilgili açıklama istedi.

Libra’dan Kim Sorumlu?

Libra para birimi “Libra Birliği” olarak tanımlanan şirketler topluluğu tarafından kontrol altında tutulacak. Dolar ya da Euro gibi mevcut varlıklara sabitlenmiş, birçok kripto para biriminin karşı karşıya kaldığı dalgalanmalardan daha az etkilenmek amacıyla “sabit para” olarak bilinen bir sistemi baz almayı planlıyorlar.

Libra Birliği, Facebook tarafından İsviçre’de bulunan bağımsız, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak tanımlanmaktadır. İki ana işleve hizmet eder: Libra blok zincirindeki işlemleri doğrulamak ve Libra rezervini yönetmek.

İlginizi Çekebilir:  Arduino Nedir ?

Libra içerisinde, Birlik, dernek üyelerinden oluşan politika ve işletme kararlarına oy verecek olan Libra Ortaklık Konseyi adlı bir yönetim organı olacaktır.

Facebook, Libra Derneği ve Libra Engelleme Zinciri’ni oluşturmasına rağmen, para 2020’de başlatıldığında şirketin liderlik rolünden çekileceğini ve derneğin tüm üyelerinin Libra yönetiminde eşit oy kullanacağını iddia ediyor.

Libra Derneğinin kurucu üyeleri olarak listelenmesi için en az 10 milyon dolar (8 milyon £) katkıda bulunan şirketler arasında PayPal, eBay, Spotify, Uber ve Lyft gibi teknoloji şirketleri ile Andreessen Horowitz gibi finans ve risk sermayesi şirketleri yer alıyor.

Libra’nın Alışverişi Nasıl Gerçekleşecek?

Facebook, para biriminin açılışta nasıl kullanılacağına ilişkin ayrıntılara girmiyor, ancak işaretler karma bir yaklaşıma işaret ediyor. Visa ve MasterCard gibi geleneksel ödeme firmalarının kurucular listesinde bulunması, kullanıcıların para birimini satın almalarına izin vermekten çok mutlu olacaklarını gösteriyor.

Ancak, Facebook’un kripto para birimi çevrelerinde “uçak” olarak bilinenleri ekosistemi başlatmak için küçük miktarlarda para birimini ücretsiz olarak dağıtması da olasıdır. Banka hesaplarına sahip olmayan insanlara finansal hizmetler getirme hedefine ulaşmak için bu çok önemli olacaktır.

Sonuçta, bu kullanıcılar Facebook’tan gelen basit bildirilerden daha güvenilir bir Libra gelir kaynağına ihtiyaç duyacaklar. Uzun vadede, Libra’nın kurucu üyelerinden bazılarının çalışanlarına ücretlerinin tamamını veya bir kısmını para biriminde sunmalarını bekleyebiliriz.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu