Linux

Linux’ a Tasarım Programı Yükleme

Reklam

Linuxa Tasarım Programı Yükleme

Linux da tasarım yapılmadığını sadece komutlar ile çalışıldığını, grafik tasarım programlarının olmadığını söyleyenler oluyor. Bu söylemlerin aksine linux işletim sistemlerinde de grafik tasarım programları mevcut. Şimdi de bu tasarım programlarının neler olduğuna ve nasıl kurulduğuna geçelim.

  • GIMP

GIMP, C dili ile yazılmış linux işletim sistemlerinde grafik tasarım yapmak için en çok kullanılan araçlardandır. Sadece linux işletim sisteminde değil Windows, Mac OS X gibi platformları da destekler. Kolay kullanımın olması ve hem profesyonellere hem de yeni başlayanlara uygun olarak grafik tasarım yapmaya olanak sağlaması tercih edilme sebebidir. GIMP programını kullanarak hem fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz hem de yeni tasarımlar ortaya çıkartabilirsiniz.

Bazı linux işletim sistemlerinde GIMP programı yüklü geliyor. Yüklü gelmeyenler için aşağıdaki komutu kullanarak yükleyebilirsiniz.

apt-get install gimp

Gimp Kurulumu

Bu şekilde GİMP programını kurduk. Terminale gimp yazarak programı çalıştırıp tasarımlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

  • tebeşir

Krita, C++ dili ile geliştirilmiş, daha çok karikatür çizimi ve illüstratör çizim için kullanılan bir programdır. Animasyon render yapabilme, gelişmiş arayüz ve çeşitli renk paleti vb. gibi özellikleri sayesinde diğer programlara göre daha fazla ön plana çıkmaya başladı. GİMP programı gibi Krita da Linux işletim sisteminin dışında Windows, Mac OS X gibi platformları da destekliyor.

Krita programını resmi web sitesinden indirebilirsiniz. Linux’ a yüklemek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

apt-get install krita

Krita Kurulumu

Bu şekilde krita programını kurduk. Terminale krita yazarak programı çalıştırıp tasarımlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

  • Inkscape

İnkscape, genellikle vektörel düzenlemeler için kullanılır. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir programdır. Kullanıcı ara yüzünün çok fazla kullanıcı dostu olduğu söylenemez fakat bize sunmuş olduğu güçlü özellikler sayesinde Adobe Illustrator’a alternatif olarak linux işletim sisteminde kullanabilirsiniz.

İnkscape programını aşağıdaki komutu kullanarak linux’ a kurabilirsiniz.

apt-get install yükleme  inkscape

İnkscape Kurulumu

Bu şekilde inkscape programını kurduk. Terminale inkscape yazarak programı çalıştırıp tasarımlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Buraya kadar anlattığımız programlar en çok tercih edilen programlardı. Bu programlara ek olarak Pinta ve MyPaint programları da var. Hepsini deneyerek hangi programı kullanacağınızı seçebilirsiniz.

Daha fazla içeriğe ulaşmak için ziyaret edin >> itakademi.net/lınux/ 
Reklam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu