Teknoloji

Raspberry Pi Nedir, Ne İşe Yarar ?

Reklam

Raspberry Pi Vakfı tüm dünyada insanların eline bilgisayar gibi dijital imkanların ulaşımını kolaylaştırmak için çalışan İngiltere merkezli bir hayır kurumudur. Bunu, daha fazla insanın bilgisayar ve dijital teknolojilerin gücünü kullanabilmesi, kendileri için önemli olan sorunları çözmesi ve kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade edebilmesi için yapmaktadırlar.

Daha fazla insanın bilgisayar ve dijital yapıya erişmesine yardımcı olmak için Sosyal yardım ve eğitim imkanları sunan vakıf, insanların bilgi işlem alanında gelişmesi ve bunun gibi dijital dünyanın fırsatlarını kullanabilmeleri için eğitimler veriyor ve yazılımlar üretiyor.

Raspberry Pi 2012 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri birkaç güncelleme ve model ile ömrünü devam ettirmektedir. Orijinal Pi’nin tek çekirdekli 700MHz CPU ve sadece 256MB RAM’i vardı ve en son model 1GB RAM ile dört çekirdekli 1.4 GHz CPU’ya sahipti. Raspberry Pi için sabit fiyat her zaman 35 $ olmuştur.

Tüm dünyada, insanların programlama becerilerini arttırması, donanım projeleri oluşturabilmesi hatta endüstriyel alanlarda aktif olabilmesi için aranan hizmeti size sunuyor.

Raspberry Pi, Linux işletim sistemini kullanan çok ucuz bir bilgisayardır, ancak aynı zamanda fiziksel bilgi işlem için elektronik bileşenleri kontrol etmenizi ve interneti (IoT) keşfetmenizi sağlayan bir dizi GPIO (genel amaçlı giriş/çıkış) pimi sağlar.

Bir bilgisayar monitörüne veya TV’ye takılan ve standart bir klavye ve mouse ile kullanılan düşük maliyetli, kredi kartı boyutunda bir bilgisayardır. Bu bilgisayar Scratch ve Python gibi dillerde programlama öğrenmek için her yaştan insana sunulan küçük bir cihazdır. Bir masaüstü bilgisayarının yapmasını beklediğiniz her şeyi yapabilir; internet kullanımı, yüksek çözünürlüklü videolar oynatmak, proje ve tasarım işleri, oyun oynamak gibi.

Raspberry Pi 4 Duyuruldu!

Raspberry Pi 4, 35 dolar fiyat ile duyuruldu. Bu, ürün hemen hemen her öğesine kapsamlı bir çalışma yapılıp güncellenmiş bir bilgisayar olarak karşımıza çıkıyor. Ürün, klasik Pi hattının ara yüz yeteneklerini korurken, ilk kez çoğu kullanıcı için bilgisayar benzeri bir performans seviyesi sunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Docker Nedir ?

Raspberry Pi 4 Yeni Özellikleri;

 • Broadcom BCM2711, dört çekirdekli Cortex-A72 (ARM V8) 64-bit Soc @ 1.5 GHz
 • 4GB RAM’e kadar kullanım (seçenekler 1 GB, 2 GB ve 4 GB’DİR)
 • WiFi ve bluetooth 5.0
 • 2 USB 3.0 ve bir USB 2.0 bağlantı noktası
 • 40 pin GPIO başlık (geriye dönük uyumluluk)
 • 2 mikro-HDMI portları (4K görüntüleri destekler)
 • USB – C (Güç kaynağı)
 • Gigabit Ethernet

İlk kez bir bellek kapasitesi seçeneği sunuluyor. Giriş seviyesi modeli için 35 $ fiyatını koruyan ürünün diğer modelleri de şu şekilde:

RAM Perakende Fiyatı

 • 1GB $ 35
 • 2GB $ 45
 • 4GB $ 55

Her zaman olduğu gibi bu fiyatlar satış vergisi, ithalat vergisi ve nakliye haricinde tutulan fiyatlardır.

Yeni Raspberry Pi 4 ile gelen yeni özellikler ilk bakışta önceki modellerine çok benziyor, 2014’ün Raspberry Pi 1B+’ ya kadar olan modelleri özellikle buna örnek olarak gösterilebilir.

Raspberry Pi’nin resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla içeriğe ulaşmak için hemen ziyaret edin >> itakademi.net/teknoloji/
Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu