WordPress

WordPress Veri Tabanı Optimizasyonu

Reklam

WordPress veri tabanınız yazılar, sayfalar, yorumlar, yazı ve sayfalardaki revizyon işlemleri, tema ve eklentilerin ayarları gibi bir çok veriyi içerisinde saklar. WordPress üzerinde yaptığınız değişiklikler veri tabanı üzerinde de değişikliğe yol açtığı için veri tabanınızda artık ihtiyaç duymadığınız gereksiz tablolar oluşabiliyor. Örneğin eski yazılarında güncelleme işlemi yapmak veya eskiden kullanıp kaldırdığınız eklentilerin, temaların kalıntıları gibi gereksiz veriler ile veri tabanınız şişebiliyor.

Veri tabanındaki gereksiz tablolar zamanla web sitenizin performansını kötü yönde etkilemeye başlayacaktır. Bu nedenle veri tabanınız optimize ederek web sitenizin daha hızlı şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz.

Veri tabanını optimize etmenin birkaç yolu vardır. Bu yazıda phpMyAdmin’ deki veri tabanını manuel ve otomatik olarak eklenti yoluyla nasıl optimize edileceğini anlatacağım.

Veri tabanını optimize etmeye başlamadan önce kesinlikle veri tabanı yedeğinizi almanızı öneririm. Herhangi bir yanlış işlem sonucunda sitenizde sorunlar oluşabilir. Veri tabanı yedeğinizi tekrardan yükleyerek bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

phpMyAdmin İle Veri Tabanı Optimize Etme

Günümüzde veri tabanı işlemlerini kolay bir şekilde fazla teknik bilgiye gerek duymadan gerçekleştirmek için phpMyAdmin tercih ediliyor.

Sunucunuzun cPanel’ine giriş yapın ve Database sekmesinden phpMyAdmin’e tıklayın.

cPanel phpMyAdmin

phpMyAdmin’e giriş yaptıktan sonra sol tarafta veri tabanlarınızı göreceksiniz. Burada temizlemek istediğiniz veri tabanına tıklayın ve sonra SQL sekmesine tıklayın.

SQL bölümü phpMyAdmin üzerinde SQL komutları çalıştırmamıza olanak sağlayan bölümdür. SQL kodlarımızı bu bölüme yazacağız ve GİT butonuna bastığımızda istediğimiz işlem gerçekleşmiş olacak.

phpMyAdmin SQL

Eski Eklenti Kalıntılarını Temizleme

Eskiden kullanıp artık kullanmadığınız eklentiler olabilir. Bu eklentilerin veri tabanı üzerindeki kalıntılarını silmek için aşağıdaki komutu çalıştırın.

DELETE FROM wp_postmeta WHERE meta_key = 'META-KEY-İSMİ';

META-KEY-İSMİ yerini silmek istediğiniz değerle değiştirmeyi unutmayın.

Gönderilerdeki Revizyonları Silme

Daha önceden yayınladığınız yazılar, sayfalar vb. gibi gönderilerde bir değişiklik yapıp güncellediğiniz. Bu güncellemelerin eski sürümleri veri tabanında tutularak veri tabanının şişmesine yol açıyor. Bu revizyon işlemlerinin eski sürümlerini silmek için aşağıdaki komutu çalıştırın.

DELETE a, b, c
from wp_posta bir
SOL JOIN wp_term_relationships b ON (a.ID = b.object_id)
LEFT JOIN wp_postmeta c AÇIK (a.ID = c.post_id)
LEFT JOIN wp_term_taxonomy )
NEREDE a.post_type = 'revizyon'
VE d.taxonomy! = 'Link_category';

İlginizi Çekebilir:  IoT (Nesnelerin İnterneti) Nedir ?

Spam Yorumları Silme

Botlar tarafından veya farklı yollarla sitenize istenmeyen spam yorumları gelebilir. Bunları tek tek elle silmek yerine aşağıdaki komutu kullanarak hepsini silebilirsiniz.

DELETE FROM wp_comments WHERE comment_approved = 'spam';

Onaylanmamış Yorumları Silme

Sitenize gelen yorumları manuel olarak elle onaylama özelliğini kullanıyor olabilirsiniz. Web sitenizde görünmesini istemediğiniz yorumları onaylamayarak silmek isteyebilirsiniz. Bu yorumları tek tek elle silmek uzun zaman alabilir ve zahmetli bir işlemdir. Bunun yerine aşağıdaki komutu kullanarak toplu bir şekilde silebilirsiniz.

DELETE from wp_comments WHERE comment_approved = '0';

Geçici Dosyaları Silme

Geçici dosyalar, önbellekteki verileri veritabanında geçici olarak saklanır, kullandığınız eklentilerin geçici dosyaları veri tabanınızda çok yer kaplayabilir. Zamanla bu dosyalar işlevselliğini kaybeder. Bu geçici dosyaları silmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

DELETE FROM wp_options WHERE option_name LIKE ('%\_transient\_%')

Veri Tabanı Tablolarını Optimize Etme

phpMyAdmin’ e zaten önceden giriş yapmıştık. Burada optimize edeceğimiz veri tabanına tıklıyoruz. Aşağı kısımdan “tümünü işaretle” seçeneğine tıklıyoruz ve bütün tabloları seçiyoruz. Tabloları seçtikten sonra “tabloyu uyarla” seçeneğini seçiyoruz ve otomatik olarak tabloları optimize etmeye başlıyor. İşlem bittiğinde “SQL sorgunuz başarıyla yürütüldü” diye bir mesaj gösterecektir.

phpMyAdmin Veritabanı Optimize

WordPress Veri Tabanını Eklenti İle Optimize Etme

Buraya kadar okuduğunuz kısım veri tabanını manuel olarak elle optimize etme yöntemlerini anlattık. Şimdi ise daha kolay bir şekilde eklenti yardımıyla nasıl optimize edeceğimizi anlatacağım.

Bu işlemi Wp Optimize eklentisi ile yapacağız. Eklentiler bölümünden web sitenize yükledikten sonra Database bölümüne geliyoruz.

Burada tek yapmamız gereken şey Run all selected optimizations butonuna tıklamak olacak. Butona tıkladıktan sonra eklenti otomatik olarak veri tabanınız optimize etmeye başlayacaktır.

Wp Optimize

NOT: Eklentiyi kullanırken yapmasını istemediğiniz işlemin sol taraftan tikini kaldırabilirsiniz. Örneğin onaylanmamış yorumların silinmesini istemiyorsunuz, sonradan tek tek bakıp onaylayacaksınız diyelim, Remove unapproved comments özelliğinin tikini kaldırarak onaylanmamış yorumların silinmesini engelleyebilirsiniz.

Hatırlatma: İşlemlere başlamadan önce kesinlikle veri tabanı yedeğinizi almayı unutmayın.

Reklam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu